ЛІКУВАННЯ серцево-судинних захворювань, патогенетично пов'язаних з атеросклерозом
Усунення факторів ризику, що модифікуються. Дослідження останніх років показали, що деякі терапевтичні заходи попереджують не тільки коронарні "події" і хірургічну реваскуляризацію міокарда, але й ішемічні інсульти та захворювання периферичних артерій, що пов'язано зі спільністю етіології цих станів. Метою заходів, зазначених у Європейських рекомендаціях із профілактики серцево-судинних захворювань у клінічній практиці (2003), є зменшення частоти первинних чи повторних клінічних "подій", обумовлених ІХС, ішемічним інсультом і захворюваннями периферичних артерій.
Відповідно до цих рекомендацій, у осіб з діагностованим серцево-судинним захворюванням першим кроком повинно бути визначення загального ризику і тих факторів ризику, що мають потребу в модифікації на основі моделі оцінки загального ризику серцево-судинного захворювання, що базує на системі SCORE (Systematic Coronary Risk Evaluation). Якщо 10-річний ризик смерті від серцево-судинного захворювання складає менш ніж 5 % і не буде перевищувати 5 % при досягненні 60-річного віку, рекомендації полягають у збалансованій дієті, підвищенні рівня фізичної активності та припиненні паління. Якщо 10- річний ризик серцево-судинної смерті складає більш ніж 5 % чи досягне такого рівня до 60-річного віку, рекомендують, крім зміни способу життя, провести повний аналіз показників ліпідного обміну і призначають ліпідзнижуючі препарати (таб.1). У таких пацієнтів цільовий рівень загального холестерину плазми складає менш ніж 4,5 ммоль/л і холестерину ліпопротеїдів низької щільності менш ніж 2,5 ммоль/л.
Лікування хворих на хронічні форми ішемічної хвороби серця патоморфологічним субстратом яких є атеросклероз визначається рекомендаціями Українського наукового товариства кардіологів (2004) та крім модифікації факторів ризику включає:
1. Медикаментозну (антиангінальну) терапію
· Гемодинамічні препарати (блокатори бета-адренорецепторів, нітрати, блокатори повільних кальцієвих каналів)
· Негемодинамічні препарати (триметазидін)
2. Профілактику ускладнень:
· Гіполіпідемічну терапію (статини)
· Антитромбоцитарні препарати (аспірин, після внутрішньокоронарних втручань – антагоністи АДФ рецепторів, блокатори ІІb –ІІІа рецепторів)
· Інгібітори АПФ
3. Коронарну реваскуляризацію.