18. Дози лікарських речовин
Доза — кількість речовини, яка діє на організм, виражається як маса (об'єм) лікарської речовини (г, мг, мл) або маса (об'єм) речовини на одиницю маси (мг/кг; мл/кг).
Розрізняють такі дози лікарських речовин: середня ефективна, максимально переносима, разова, добова, середня терапевтична; вищі — разова, добова; курсова; ударна; дробна; токсична і смертельна.
Максимально переносима доза (LD50) — найбільша доза речовини, яка введена в організм і не викликає токсичних ефектів.
У зв’язку з існуванням індивідуальних відмінностей фармакологічні дослідження проводять на великих популяціх біологічних об’єктів. При вивченні кількісної залежності «доза — ефект — відповідь» визначають ту дозу, яка викликає ефект у 50% представників досліджуваної популяції. Це середня доза, яка залежно від досліджуваного ефекту може бути ефективною (ЕD50).
Середня ефективна доза — кількість речовини, яка викликає певний ефект у 50% випадків.
Відношення між величинами смертельної і лікувальної доз свідчить про ступінь безпеки речовин. Чим це відношення більше, тим лікарська речовина безпечніша.
Порівнюючи ефективну і летальну дози, можна визначити небезпечність препарату за допомогою терапевтичного індексу (ТІ).
TI=LD50/ED50
де ТІ — терапевтичний індекс, LD50 — доза речовини, що викликає загибель половини піддослідних тварин, ЕD50 — доза, що викликає ефект у 50% випадків. Ці результати отримують експериментально на тваринах, потім екстраполюють на хворого.
Інтервал між мінімальною діючою і найменшою токсичною дозами називається широтою терапевтичної дії. Відношення середньої токсичної дози до середньої ефективної називається терапевтичним індексом (LD50/ED50).
19.Особливості дозування лікарських речовин в дитячому и похилому віці
Особливу увагу слід звернути на розрахунок дози лікарської речовини для дітей. Існує декілька принципів розрахунку дози лікарських речовин для дітей різного віку.
У зв’язку з розходженнями у всмоктуванні, розподілі, особливостях метаболізму й елімінації у дітей в порівнянні з дорослими, пропорційне зменшення дози ліків дорослого недостатньо для розрахунку безпечної й ефективної дози для дитини. Якщо дози для дітей не зазначені, розрахунок проводиться одним з методів, що приймають до уваги індивідуальні особливості дитини (вік, масу або площу поверхні тіла). При будь-якому способі розрахунку (за одним з методів, наведених далі, або відповідно до рекомендацій виробника) доза для дитини не повинна бути вище дози для дорослого.
У дітей чутливість організму до лікарських засобів змінюється від віку. У дітей ще не сформовані ферментні системи, тому не відбувається перетворення речовин. Особливо чутливі діти до засобів, які пригнічують ЦНС (морфін, снодійні засоби), отрут і сильнодіючих речовин. З віком дитини змінюється маса тіла, що також впливає на дозу. Для призначення дітям лікарських засобів, що належать до списку А і Б, керуються дозами, що є в ДФ, або розраховують їх за формулами: до 1 року – 1/24 дози дорослого, 1 рік – 1/12, 2 роки – 1/8, 4 роки – 1/6, 6 років –1/4 , 7 років – 1/3, 14 років – 1/2, 18 років – 1 дози дорослого
Дитячу дозу можна розрахувати і так: вік дитини х 5 (стале число) = % від дози дорослого. Наприклад, дитині 6 років необхідно призначити 30% від дози дорослого (6 х 5 = 30%).
Розрахункові методи, орієнтовані на статистичну дитину з середньо-передбачуваною реакцією на введення лікарського препарату, дають можливість практичному лікареві, що не має вихідної інформації про індивідуальні особливості реакції конкретної дитини на лікарський засіб визначити орієнтовно наближені значення доз лікарських засобів для дітей.
Розрахунок за віком:
Доза = доросла доза
Точний розрахунок дози за масою тіла:Доза =доросла доза x вік(роки)/вік+12
Доза = доросла доза x масас дитини/ маса дорослого
К (%) = 2 роки (вік) + маса тіла (кг)
де, К (%) — % від дози дорослого для дитини певного віку й маси.
При цьому показники віку й маси округлюють: до півроку зменшують; після півроку збільшують.
Наприклад, для 3-річної дитини з масою тіла 15 кг доза становить 2 x 3 + 15 = 21% від дози дорослого.
При виписуванні речовин, стосовно яких організм дитини проявляє підвищену чутливість, коефіцієнт дози зменшується, а у випадку застосування ліків, на які дитячий організм реагує менш інтенсивно, ніж дорослий (жарознижуючі, ферменти, вітаміни, деякі снотворні, сульфаніламіди, деякі антибіотики), коефіцієнт дози збільшується на ту саму абстрактну величину — число 12.
Доза для дорослого 0,5 — 100 (100%)
Доза для дитини трьох років х — 21 (21%)
Доза для дитини трьох років становить 0,1 г (100 мг)
У похилому віці відбувається зміни обмінних процесів, послаблюються функції різних органів та систем. Активність процесів перетворення речовин та виведення з організму лікарських речовин знижена. У хворих такого віку є декілька хвороб. Активність ферментів знижена.
Хворим віком понад 60 років препарати призначають в кількостях, що дорівнює 2/3-1/2 дози дорослого. Літнім людям потрібно обережно призначати лікарські засоби, які підвищують АТ, збуджують серцево-судинну систему, викликають блювоту та проносні засоби.