901. У хворого з неврологічними порушеннями діагностована пухлина головного мозку. Під час операції видалена пухлина, що має вид щільного вузла, пов'язаного з твердою мозковою оболонкою. Гістологічно пухлина побудована з ендотеліоподібних клітин, тісно прилеглих один до одного. Ваш діагноз
A. Гліобластома
B. Менінгиальна саркома
C. Менінгіома
D. Астроцитома
E. Нейробластома
902. У хворого із швидко наростаючою внутрішньомозковою гіпертензією діагностована пухлина мозку. Під час операції видалена пухлина тім'яно-скроневої частки, м'якої консистенції, на розрізі строкатого вигляду. Гістологічно пухлина побудована з поліморфних клітин з ділянками некрозів і крововиливами. Ваш діагноз
A. Менінгіома
B. Арахноїдендотеліома
C. Олігодендрогліома
D. Гліобластома
E. Астроцитома
903. У жінки на шкірі обличчя з'явилося пігментне утворення у вигляді вузлика, що швидко зростало. Зроблена біопсія. Мікроскопічно в біоптаті визначаються поля веретеноподібних і поліморфних клітин, що містять бурий пігмент. Дуже багато мітозів. Ваш діагноз
A. Папілома
B. Меланома
C. Пігментний невус
D. Дерматофіброма
E. Рак
904. У молодої жінки в області дистального кінця стегнової кістки видалена пухлина, яка швидко зростала, строкатого вигляду – від біло-сірої до коричнево-червоного забарвлення, рихлої консистенції. Мікроскопічно основний тканинний компонент пухлини представлений кістковими і остеоїдними структурами, вистеленими атипичними остеобластами, з наявністю безлічі тонкостінних судин і атипічних фігур митозу. Ваш діагноз.
A. Остеосаркома
B. Остеома
C. Ангіосаркома
D. Хондрома
E. Саркома Юїнга
905. У хворого з гострим респіраторним захворюванням на 2-му тижні хвороби з'явилися постійні тупі болі в області серця, які не змінювали інтенсивності при фізичному навантаженні, задишка. Смерть наступила від серцевої недостатності. На розтині виявлена значна ділятація камер серця, при гістологічному дослідженні в міокарді виразима паралітична гіперемія капілярів, дістрофічні зміни і міоліз міокардіоцитів, лімфогістіоцитарна інфільтрація міжм'язової строми. Ваш діагноз.
A. Міокардит
B. Інфаркт міокарду
C. Гостра коронарна недостатність
D. Стенокардія
E. Кардіоміопатія
906. У хворого з виразимим імунодефіцитом, наявністю в крові лимфопенії із зміною співвідношення Т-хелперов до Т-супрессоров, відзначена поразка шкіри нижніх кінцівок у вигляді множинних пухлинних вузликів синюшно-червоного кольору, що зливаються і створюють поверхні виразки. При дослідженні біоптату шкіри виявлено новоутворення кровоносних судин і розширення капілярів, що створюють порожнині різної форми і величини. Діагностуйте найвірогідніший характер шкірної патології
A. Лімфома шкіри
B. Запальний дерматит
C. Базаліома
D. Дерматомікоз
E. Саркома Капоши
907. У хворого на шкірі відзначені інфільтративно-бляшкові поліморфні висипання, різних контурів, розмірів, застойно-синюшного кольору, схильні до периферичного зростання і злиття. При біопсійному дослідженні шкіри виявлені масивні проліферати з лімфоїдних клітин, які займають всю дерму і розповсюджуються в підшкірний жировий шар. Ваш діагноз.
A. Лімфома шкіри
B. Грибовидний микоз
C. Внутрішньодермальний невус
D. Шкіряні прояви системного червоного вовчака
E. Флегмона підшкіряної клітковини
908. У хворого з клінічним гіпотиреозом видалена щитовидна залоза, яка значно збільшена у розмірах, щільно-еластичної консистенції, з бугристою поверхнею. При гістологічному дослідженні в паренхимі залози визначається дифузна лімфо-плазмоцитарна інфільтрація з формуванням лімфоїдних фоллікулів з гіперплазованими гермінативними центрами, атипія та метаплазія фоллікулярного епітелію, вогнища склеротичних змін паренхіми. Ваш діагноз.
A. Аутоімунний тиреоїдит
B. Тиреоїдит де-Кервена
C. Дифузний тиреотоксичний зоб
D. Вузловий зоб
E. Дифузний еутиреоїдний зоб
909. У хворого з підозрою на системне захворювання, із ділянки підвищеної щільності і малорухливості шкіри зроблена біопсія. При дослідженні виявлені всі види дезорганізації волокон сполучної тканини із слабо виразимою клітинною реакцією з наслідком в грубий склероз і гіаліноз. Ваш діагноз.
A. Системний червоний вовчак
B. Дерматоміозит
C. Псоріаз
D. Склеродермія
E. Вузелковий периартеріїт
910. Під час операції по трансплантації нирки через 15 хвилин після накладення судинних анастомозів трансплантант став дряблий, ціанотичний, плямистий, пульсація відсутня. При мікроскопії біоптата із пересадженої нирки виявлено: периендотеліальні скопичення нейтрофілів в судинах клубочків з тромбозом і некрозом окремих клубочків. Вкажить реакцію відторгнення.
A. Зверхгостра відторгнення
B. Гостре інтерстиціальне відторгнення
C. Гостре судинне відторгнення
D. Прискорене відторгнення
E. Хронічне відторгнення
911. У хворого 75 років, який довгий час страждав на атеросклероз церебральних судин, на аутопсії виявлені: тромбоз правої середньої мозкової артерії, великий осередок сірого кашоподібного розм’якшення мозкової тканини неправильної форми. Який патологічний процес розвинувся в спинному мозку?
A. Казеозний некроз
B. Ішемічний інфаркт
C. Геморагічний інфаркт
D. Волога гангрена
E. Коагуляційний некроз
912. У хворого, оперованого з приводу розповсюдже-ної пухлини черевної порожнини, мала місце значна кровотеча, падіння артеріального тиску. Після операції розвинулась гостра ниркова недостатність, яка явилась безпосередньою причиною смерті хворого. На аутопсії макроскопічно: широкий блідо-рожевий корковий шар, різко відмежований від темно-червоних пірамід. Мікроскопічно: відсутність ядер епітелію звитих канальців, тубулорексіс, венозний застій, ядра клітин судинних клубочків та прямих канальців збережені. Яка патологія нирок розвилась у хворого?
A. Нефроз
B. Інфаркт
C. Пієлонефрит
D. Гломерулонефрит
E. Некронефроз
913. У померлої дитини 4 років при житті: менінгіальна симптоматика, на рентгенограмі осередок затемнення у ІІІ сегменті правої легені, збільшення прикореневих лімфатичних вузлів. На розтині в м’якій мозковій оболонці макроскопічно виявлені просоподібні вузлики, які мікроскопічно представлені осередком казеозного некрозу з валами епітеліоїдних, лімфоїдних клітин, між якими зустрічаються великі клітини з ядрами на периферії у вигляді півмісяця. Який найбільш вірогідний менінгіт у дитини?
A. Бруцельозний
B. Грипозний
C. Сифілітичний
D. Туберкульозний
E. Менінгококовий
914. У хворого на дизентерію 40 років на 10 добу хвороби збільшилась температура тіла, з’явився біль у поперековій ділянці, гарячка, велика кількість лейкоцитів у сечі. Мікроскопічно в пункційному біоптаті нирки спостерігались гіперемія, лейкоцитарна інфільтрація чаши та проміжної тканини нирки, в просвіті канальців - лейкоцити зі злущеним епітелієм. Яке ускладнен-ня розвилось у хворого?
A. Гострий пієлонефрит
B. Гломерулонефрит
C. Хронічний пієлонефрит
D. Пієліт
E. Некротичний нефроз
915. На шкірі обличчя у жінки 60 років на протязі року з’явилась неправильної форми коричнева бляшка з чорними вкрапленнями. При гістологічному дослідженні її в епідермісі та всій товщині дерми шкіри знайдені поліморфні великі клітини з патологічними мітозами, з крупними ядерцями, жовто-коричневим пігмен-том у цитоплазмі багатьох клітин. Вказані клітини ростуть у вигляді дрібних груп, поодинці. Встановити діагноз.
A. Меланоз шкіри
B. Меланома
C. Пігментна ксеродерма
D. Пігментна папілома
E. Пігментний невус
916. Під час операції видалення дифузного зоба щитовидної залози наступила смерть хворого від гострої наднирникової недостатності. На розтині, крім атрофії наднирників, знайдено в серці: гіпертрофія лівого шлуночка, гіпертрофія та внутрішньоклітинний набряк кардіоміоцитів, серозний набряк та лімфоїдна інфільтрація строми міокарду. Яка образна назва патології серця відмічено на розтині.
A. Тигрове серце
B. Бура атрофія серця
C. Бичаче серце
D. Легеневе серце
E. Тиреотоксичне серце
917. Об’єктивно у жінки 39 років відмічається мокнуття у ділянці соска молочної залози, наявність неглибокої виразки з запальною гіперемією та набряком шкіри. При гістологічному дослідженні біоптату цієї ділянки в ростковому шару потовщеного епідермісу виявлені атипові великі клітини зі світлою та оптично пустою цитоплазмою, з відсутністю міжклітинних містків. Такі клітини знайдені і в усті великих проток залози. Встановити діагноз.
A. Меланома
B. Базально-клітинний рак
C. Хвороба Педжета
D. Внутрішньопротоковий рак
E. Плоскоклітинний рак
918. У хворого 50 років при фіброгастроскопії виявлено дифузне набухання, гіперемія, одинокі дрібні крововиливи слизової оболонки шлунку, велика кількість мутного, в’язкого сірого ексудату на поверхні. Який гастрит розвився у хворого?
A. Фібринозний
B. Геморагічний
C. Гнійний
D. Некротичний
E. Катаральний
919. У дитини 16 років у ділянці діафізу стегнової кістки з’явився болісний м’якуватий вузол, що швидко росте з кістковомозкової порожнини з руйнуванням коркового шару кістки. Мікроскопічно виявляються мономорфні круглі клітини трохи більше зрілого лімфоциту, зі скупою світлою цитоплазмою, яка містить глікоген. Місцями вони формують псевдо-розетки з малочисленими мітозами. Між клітинами фібринозні перетинки. Встановити діагноз.
A. Лімфома
B. Рабдоміосаркома
C. Метастаз дрібноклітинного раку
D. Нейробластома
E. Саркома Юїнга
920. При гістологічному дослідженні вузла, який сповільнено ріс на протязі 3 років в центрільній ділянці кістки зап’ястка, у юнака 15 років виявлені безладно розташовані в хрящових лакунах зрілі хондроцити без мітозів. Хрящеві капсули різної форми і розмірів внаслідок різної кількості в них хондроцитів, між якими основна речовина з рідкими прошарками сполучної тканини. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. Хондрома
B. Тератома
C. Хондросаркома
D. Хордома
E. Хондробластома
921. На розтині при зовнішньому огляді трупа жінки 36 років патологоанатом звернув увагу на ожиріння за верхнім типом, місяцеподібне обличчя, стриї на передній черевній стінці. В анамнезі у хворої остеопороз зі спонтанними переломами кісток, аменорея, артеріальна гіпертензія, гіперглікемія. Якій патології відповідають зазначені зміни у хворої?
A. Синдрому Іценко-Кушинга
B. Синдрому Сіппла
C. Адисоновій хворобі
D. Синдрому Уотерхауса-Фридериксена
E. Синдрому Конна
922. У хворого з підвищеним вмістом глюкози в крові, наявністю цукру в сечі, при пункционній біопсії нирки виявлено: розширення мезангія з осередковим накопиченням мембраноподібної речовини з перигломерулярним склерозом деяких клубочків, гіаліноз і плазматичне просякання артеріол, лімфо-гістіоцитарна інфільтрація строми з наявністю поліморфно-ядерних лейкоцитів, глікогенна інфільтрація нефроцитів вузького сегмента. Встановіть діагноз.
A. Діабетичний гломерулонефрит
B. Артеріолосклеротичний нефросклероз
C. Подострий гломерулонефрит
D. Пієлонефрит
E. Гострий гломерулонефрит
923. У чоловіка, що часто пив некип'ячену воду з ріки, розвився профузний понос. Калові маси мали вид рисового відвару, блювота "фонтаном". При цьому болю в животі були відсутні, температура тіла не підвищувалася. У біоптаті з порожньої кишки - повнокров'я, виражений набряк, набряк энтероцитів, незначна інфільтрація ворсинок лімфоцитами, плазмоцитами, окремими поліморфно-ядерними лейкоцитами. Яке захворювання розвилося у хворого?
A. Лямбліоз
B. Черевний тиф
C. Холера
D. Дизентерія
E. Сальмонельоз
924. При розтині чоловіка, що страждав на гіпертонічну хворобу і помер від гострого інфаркту міокарда, в правій гемісфері головного мозку виявлена порожнина 2 см. у діаметрі, яка заповнена прозорою жовтуватою рідиною. Стінка порожнини гладка, бурувато-жовта. Визначите найбільш імовірну патологію, виявлену в головному мозку померлого.
A. Туберкулома
B. Ехінокок
C. Кіста
D. Абсцес
E. Гума
925. При розтині померлої хворої, що страждала на ревматизм з мітральним пороком серця в стадії декомпенсації, виявлене загальне венозне повнокрів’я, зменшена в розмірах печінка з дрібновузловою поверхнею, тканина органа щільна, на розрізі часточкової будови, жовто-коричневого кольору. Визначте найбільш імовірну патологію, виявлену в печінці.
A. Портальний цироз
B. Біліарний цироз
C. Атрофія
D. Постнекротичний цироз
E. Жирова дистрофія
926. При судово-медичному розтині невідомого чоловіка, бомжа, що помер від отруєння алкоголем, у клубової кишці виявлені різко збільшені пейєрові бляшки, що виступають над поверхнею слизової оболонки, поверхня бляшок нерівна у вигляді борозен і звивин, консистенція їх м'яка, на розтині вони сіро-червоні. Для якого захворювання характерні описанні зміни?
A. Кампілобактерний ентерит
B. Черевний тиф
C. Лямбліоз
D. Дизентерія
E. Амебіаз
927. При розтині померлого в кишковому відділенні інфекційної лікарні виявлений фібринозно-гнійний перитоніт. У стінці клубової кишки виявлені множинні виразкові дефекти овальної форми, розташованих вздовж кишки, краї виразок рівні, закруглені; дно утворене м'язовим шаром або серозною оболонкою; у дні 2 виразок виявлені отвори до 0,3 см. у діаметрі. Зазначте стадію черевного тифу.
A. Стадія чистих виразок
B. Стадія мозкоподібного набухання
C. Стадія утворення „брудних” виразок
D. Стадія загоєння виразок
E. Стадія некрозу
928. Хворий 65 років звернувся до лікаря зі скаргами на часті хворобливі позиви до дефекації (тенезми) з виділенням слизу з домішкою крові. При ректороманоскопії виявлене значне звуження просвіту товстої кишки особливо дистального відділу, слизоваа оболонка набрякла, гіперемована, з ділянками некрозу та крововиливу. При бактеріологічному досліджен-ні виділень були висіяні шигели Флекснера. Визначите захворювання.
A. Сибірка
B. Хвороба Крона
C. Паратиф
D. Дизентерія
E. Черевний тиф
929. На аутопсії жінки, що хворіла на хронічну дизентерію, при гістологічному дослідженні зрізів, які забарвлені гематоксиліном та еозином, в стромі та паренхімі міокарду, нирок, в слизовій оболонці шлунку, в сполучній тканині легень виявлені фіолетового кольору аморфні відкладання. Яке ускладнення розвинулось у хворої?
A. Гіаліноз
B. Дистрофічне звапніння
C. Метаболічне звапніння
D. Амілоїдоз
E. Метастатичне звапніння