Это важно.

Мы предлагаем удобный сервис для тех, кто хочет купить – продать: земельный участок, дом, квартиру, коммерческую или элитную недвижимость в Крыму. //crimearealestat.ucoz.ru/ Перепечатка материалов разрешена только при условии прямой гиперссылки //allmedicine.ucoz.com/

Поиск

Реклама

Statistics


Онлайн всього: 18
Гостей: 18
Користувачів: 0

Нас смотрят

free counters

Ссылки.

Мы предлагаем удобный сервис для тех, кто хочет купить – продать: земельный участок, дом, квартиру, коммерческую или элитную недвижимость в Крыму. //crimearealestat.ucoz.ru/

Чат

19. Загальна рецептура — розділ фармакології (лікознавства), який займається правилами виписування рецептів на ліки і виготовленням лікарських форм з лікарських речовин.
Лікарські речовини — індивідуальні хімічні сполуки або речовини, які отримують з рослинної або тваринної сировини і використовують як ліки. При введенні в організм вони можуть попередити виникнення захворювання, змінити протікання патологічного процесу, нормалізувати порушену функцію, сприяти більш швидкому оздоровленню.
Джерела отримання ліків — лікарські рослини, сировина тваринного або мінерального походження, продукти життєдіяльності пліснявих грибів, хімічного синтезу.
Отримані лікарські препарати зберігаються в аптеках. Аптека — медико-санітарний заклад у системі охорони здоров'я, в обов'язки якого входить постійно забезпечувати ліками населення та лікувальні заклади.
Лікарський засіб — фармакологічний засіб, дозволений уповноваженим на те органом відповідної країни у встановленому порядку для застосування з метою лікування, попередження або діагностики захворювань у людини або тварини. Дозвіл на застосування нового препарату в якості лікувального засобу видає Фармакологічний комітет (центр) Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) України.
Лікарська сировина — це сукупність природних та штучних матеріалів і речовин з яких добувають лікарські засоби. Вони можуть бути рослинного, мінерального, тваринного походження або продуктами хімічного синтезу, з якого виготовляють лікарські препарати. Лікарська сировина повинна мати дозвіл на застосування Фармакологічного комітету МОЗ України.
Лікарський препарат — це лікарський засіб у вигляді відповідної лікарської форми.
Лікарська форма — це найбільш придатна для застосування і зберігання форма лікарського препарату. Лікарські форми в залежності від консистенції поділяються на рідкі, м'які і тверді.
За складом ліки можуть бути прості і складні. Прості ліки мають один компонент. Складні містять декілька інгредієнтів. Залежно від кількості компонентів у складних ліках розрізняють:
1. Основну речовину — BASIS, яка визначає основний ефект ліків.
2. Допоміжну (що посилює або послаблює дію основної) речовину — ADJUVANS.
3. Коригуючу (виправляючу) речовину — CORRIGENS, яка покращує якість ліків, надає їм приємного смаку, попереджує подразнювальну дію на слизову оболонку шлунка.
4. Формоутворюючу речовину — CONSTITUENS, яка надає лікам потрібної форми.
Лікарська форма — вигляд, який надається лікам для отримання оптимального ефекту і зручності у застосуванні.
За агрегатним станом лікарські форми поділяють на аерозолі, м'які, тверді, рідкі і газоподібні.
20.Основні прописні лікарські форми.
За прописом (складом) розрізняють рецептурні й офіцинальні (фармакопейні) лікарські форми.
Лікарські форми, що складаються за індивідуальними лікарськими прописами для виготовлення їх в аптеці, які, проте, не увійшли до діючої фармакопеї, називаються рецептурними, серед яких виділяють магістральні та мануальні.
Магістральні — нестандартні, індивідуальні прописи, призначені лікарем конкретному хворому.
Мануальні — стандартні, затверджені, клінічно перевірені прописи, які широко застосовуються на практиці. Описання таких прописів даються не в фармакопеї, а в спеціальних збірниках, які називаються мануалами.
Офіцинальні — лікарські форми та складні прописи ліків, що зазначені у фармакопеї або інших документах, затверджених фармакопейним комітетом, називаються фармакопейними, або офіцинальними. Офіцинальні лікарські форми виготовляються на фармацевтичних заводах.
Виготовляють лікарські препарати за вимогами та правилами, що відображені в спеціальному збірнику фармацевтичного законодавства — фармакопеї.
Фармакопея — досягнення у розвитку фармакології в тій чи іншій державі, відображені у Державній фармакопеї — збірнику загальнодержавних, обов'язкових стандартів і положень, які нормують якість лікарських засобів, а також встановлюють правила виготовлення, зберігання, контролю і відпуску лікарських препаратів.
Лікарські речовини з аптек відпускаються за рецептами. Рецепти на лікарські засоби повинні виписуватись чорнилами або кульковою ручкою латинською мовою із зазначенням віку хворого, порядку оплати лікарських засобів, форми вживання, на бланках виготовлених друкарським способом відповідно до форм, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України.
За способом дозування лікарські форми є: дозовані і недозовані.
Правила виписування рецептів визначаються Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 117 від 30 червня 1994 р. «Про порядок виписування та відпуску лікарських засобів з аптек».
 
Форми рецептурних бланків
Наказом МОЗ України № 117 від 30 червня 1994 р. передбачено три форми рецептурних бланків.
Форма рецептурного бланка № 1 передбачена для виписування ліків хворим за повну вартість:
Назва лікувального закладу (штамп лікувального закладу)
Ужгородська міська клінічна лікарня (вул. Грибоєдова, 10)
Р е ц е п т (дорослий, дитячий — потрібне підкреслити)
«10» вересня 2002 р.
Прізвище, ініціали та вік хворого: Іванов І.І., 25 років.
Прізвище, ініціали лікаря: Петренко В.В.
Rp.: Analgini 0,5
Da tales doses numero 10 in tab.
Signa. По 1 таблетці за прийом.
Підпис і особиста печатка лікаря
Рецепт дійсний протягом 10-ти днів, 2-х місяців (непотрібне закреслити).
Форма рецептурного бланка № 2 передбачена для виписування лікарських засобів хворим безкоштовно чи на пільгових умовах (і частковою оплатою), а також таких засобів, що мають одурманюючу властивість за переліком, затвердженим наказом МОЗ України від 30.06.1994 року № 117, та тих, що підлягають предметно-кількісному обліку:
Назва лікувального закладу (штамп лікувального закладу)
Р е ц е п т (дорослий, дитячий — потрібне підкреслити)
«9» вересня 2008 р.
Прізвище, ініціали та вік хворого: Помазан В.А., 25 років.
Адреса хворого та номер медичної картки: Ужгород, вул. Вузька, 2; (амбулаторна картка № 235)
Прізвище, ініціали лікаря: Петренко В.В.
Rp.: Tab «Pentalginum» N 10
D.S. По 1 таблетці за прийом
Підпис та особиста печатка лікаря
Печатка для рецептів
Рецепт дійсний протягом 10-ти днів, 2-х місяців (непотрібне закреслити).
Отруйні лікарські речовини виписуються на бланках Ф № 1 або Ф № 2, залежно від форми оплати.
Форма рецептурного бланка № 3 (бланк спеціального обліку) передбачений для виписування ліків, які мають наркотичну дію у чистому вигляді або в суміші з індиферентними речовинами за переліком, що затверджується МОЗ України. На бланку Ф № 3 виписують також лікарські речовини прирівняні до наркотичних. Наказ МОЗ України «Про затвердження Переліків наркотичних засобів та психотропних речовин, про внесення змін та доповнень до наказу МОЗ України № 117 від 30.06.1994 р., що є небезпечними для здоров'я у разі зловживання ними». До цього наказу є зміни і доповнення в наказі МОЗ № 172 від 20.09.1995 року — про виписування психотропних засобів, які є небезпечними для здоров'я людей у разі зловживання ними (транквілізатори бензодіазепінового ряду, барбітурати та інші лікарські речовини, прирівняні до них).
У разі виписування наркотичних засобів безкоштовно або з частковою оплатою разом з рецептом на бланку Ф № 3 додатково заповнюється рецепт на бланку Ф № 2.
Форма рецептурного бланка № 3 (бланк спеціального обліку для виписування наркотичних лікарських засобів).
Назва лікувального закладу
Р е ц е п т
На право одержання наркотичного лікарського засобу
Серія ВО № 1225
«10» вересня 2002 р.
Прізвище, ініціали та вік хворог:о Іванов І.І., 25 років.
Адреса хворого та номер медичної картки: Ужгород, вул. Вузька 2, картка № 235
Прізвище, ініціали лікаря: Петренко В.В.
Rp.: Sol Promedoli 1% — 1 ml
D.t.d. N 10 in amp.
S. Вводити по 1 мл внутрішньом'язово
Підпис і особиста печатка лікаря.
Підпис керівника закладу.
Печатка лікувального закладу.
Рецепт залишається в аптеці.
На бланку Ф № 1 можна виписувати не більше 3-х найменувань (рецептів).
На рецептурному бланку Ф № 2 і Ф № 3 дозволяється виписувати тільки одне найменування лікарської речовини (один рецепт).
Лікарські речовини, які мають отруйну дію виписують на рецептурному бланку Ф № 1 або Ф № 2, при цьому виписується тільки один рецепт і ставиться печатка для рецептів.
На рецептурному бланку Ф № 3 виписуються наркотичні речовини і прирівняні до них. У кінці виписаного рецепта ставиться підпис лікаря і його печатка, а також підпис керівника лікувального закладу (головного лікаря або його заступника по лікувальній роботі), підписи скріплюються печаткою лікувального закладу.
При виписуванні наркотичних речовин безкоштовно або на пільгових умовах (часткова оплата) одночасно з виписуванням рецепта на бланку Ф № 3 виписується рецепт на бланку Ф № 2 в 2-х екземплярах, один з них залишається в історії хвороби, з іншим хворий іде в аптеку для отримання лікарського препарату.
20. Рецепт — юридичний документ, який виписується на відповідних бланках чорнилом або кульковою ручкою розбірливо і без виправлень. Назви лікарських речовин пишуться повністю. Використовуються скорочення, передбачені наказом МОЗ України № 117 від 30.06.1994 р.
Рецепт — письмове звернення лікаря в аптеку, до фармацевта, про виготовлення та відпуск лікарської форми хворому.
Рецепт складається з таких частин:
І. Inscriptio ( надпис, заголовок) — штамп лікувального закладу.
Прізвище та ініціали хворого, вік, адреса.
Прізвище та ініціали лікаря.
Invocatio — звернення лікаря до фармацевта (виражається словом — візьми Recipe) про виготовлення і відпуск лікарської форми.
ІІ. Designatio materiarum (перелік інгредієнтів, які входять до складу лікарської форми):
1. Basis (seu remedium cardinale) — основна діюча речовина.
2. Remedium adjuvans — допоміжна лікарська речовина, яка може підсилити дію основної або сприяє зниженню її побічної дії.
3. Remedium corrigens et remedium constituens — речовини, які виправляють смак, запах, інші неприємні властивості і надають лікарському препарату визначеної форми.
ІІІ. Subscriptio — вказівка лікаря фармацевту про виготовлення лікарської форми відповідним способом і необхідну кількість її.
IV. Signatura — вказівка лікаря хворому про спосіб і час використання лікарської форми.
V. Підпис та особиста печатка лікаря.
Кількість лікарських речовин (сухих, м'яких) вказується в рецептах в одиницях маси — у грамах (0,1; 1,0; 2,0; 5,0 і т.д.), рідких — в об'ємних одиницях — у мілілітрах (1 мл; 5 мл; 10 мл і т. д.). Деякі лікарські речовини вказуються в одиницях дії (ОД) або міжнародних одиницях (МО). Якщо лікарські речовини мають тверду консистенцію, то записують в одиницях маси (грами). При виписуванні рецептів лікар, як правило, має справу з ліками, маса яких становить 1 грам (г) або менше, тому необхідно пам'ятати, що неправильно виписана доза (хибно поставлена кома після цілого числа) може бути небезпечною для здоров'я людини.
За одиницю маси,граМ-приймається величина, яка дорівнює 1 мл хімічно чистої води при температурі 4С° і нормальному атмосферному тиску.
Назва долей одиниць маси складається з назви основної одиниці і відповідних приставок — деци (десята доля грама), санти (сота доля), мілі (тисячна доля) і так далі.
У рецептах позначення одиниць маси записують так:
Один грам (г) 1,0 
Один дециміліграм (дмг) 0,0001
Один дециграм (дг) 0,1
Один сантиміліграм (смг) 0,00001
Один сантиграм (сг) 0,01
Один міліміліграм або мікрограм (ммг) 0,000001
Один міліграм (мг) 0,001 
Рідкі лікарські форми позначають у рецептах в об'ємних одиницях — мілілітрах (мл).
Якщо лікарські речовини дозуються одиницями дії (ОД), тоді в рецепті після назви лікарської речовини записують число одиниць дії.
Лікарські форми можуть бути дозовані і недозовані. За консистенцією — рідкі, м'які і тверді.


Раскрутка сайта - регистрация в каталогах PageRank Checking Icon Яндекс цитирования