Это важно.

Мы предлагаем удобный сервис для тех, кто хочет купить – продать: земельный участок, дом, квартиру, коммерческую или элитную недвижимость в Крыму. //crimearealestat.ucoz.ru/ Перепечатка материалов разрешена только при условии прямой гиперссылки //allmedicine.ucoz.com/

Поиск

Реклама

Statistics


Онлайн всього: 200
Гостей: 200
Користувачів: 0

Нас смотрят

free counters

Ссылки.

Мы предлагаем удобный сервис для тех, кто хочет купить – продать: земельный участок, дом, квартиру, коммерческую или элитную недвижимость в Крыму. //crimearealestat.ucoz.ru/

Чат


22. Недозовані лікарські форми для внутрішнього застосування 
Порошок (Pulvis) для внутрішнього застосування може бути простий і складний, за способом приготування: М-магістральний та офіцинальний. 
П р и к л а д. Виписати магнію сульфату (Magnesii sulfas) 60,0. Приймати всередину по 2 ст. ложки, попередньо розчинивши у воді.
Rp.: Magnesii sulfatis 60,0
D.S. По 2 ст. ложки порошку, розчинити у 100 мл води і випити.
Офіцинальні порошки і гранули виписують скороченим способом.
Гранули (Granula, Granulae) — тверда недозована лікарська форма у вигляді однорідної частинки (крупинки) круглої або неправильної форми, передбаченої для внутрішнього застосування.
До складу гранул входять також і допоміжні речовини: цукор, крохмаль, барвники та ін. Виготовляються на фармацевтичних заводах, виписуються тільки скороченим способом.
При зберіганні у гранулах збільшується стійкість гігроскопічних речовин, покращується смак і підвищується розчинність деяких складних порошків.
П р и к л а д. Виписати у гранулах уродан («Urodanum») 50,0. Приймати по 1 ч. л.
Rp.: Granulоrum «Urodanum» 50,0
D.S. По 1 ч. л. за прийом.
Розчини для внутрішнього застосування (Solutio ad usum internum) можуть бути магістральні (прості і складні) й офіцинальні.
Розчинниками для них може бути вода очищена, олія.
Способи виписування рецептів — розгорнутий і скорочений.
Розчини для прийому всередину дозуються ложками. Ложка чайна містить 5 мл, десертна — 10 мл, столова — 15 мл.
Виписують розчини з розрахунку на 3-4 дні, тому що більш тривале зберігання призводить до псування. Приймають розчини 3-4 рази на день. Щоб виписати рецепт на розчин для прийому всередину необхідно знати разову дозу речовини, кількість ложок на прийом, кількість прийомів (на 3-4 дні). Якщо приймати 4 рази в день, то кількість усіх прийомів — 3х4 = 12.
П р и к л а д. Виписати магістральний розчин калію броміду (Kalii bromidum), разова доза 0,45, для прийому всередину столовими ложками (15 мл) 4 рази в день на 3 дні (всього розчину необхідно — 3 х 4 = 12 прийомів).
Розгорнутий спосіб.
Розрахунок дози (р.д.): 0,45 — 15 мл 12 прийомів 5,4 — 180 мл 
Rp.: Kalii bromidi 5,4 
Aq. purificatae ad 180 ml 
M.f. solutio
D.S. Приймати по 1 ст. ложці 4 рази на день.
При виписуванні рецептів скороченим способом концентрацію розчину виражають у процентах. 
5,4 — 180 мл Х — 100 мл Х = 5,4 х 100 : 180 = 3,0.
Rp.: Sol. Kalii bromidi 3% — 180 ml 
D.S. Приймати по 1 ст ложці 4 рази на день.
Коли ж разову дозу речовини не вказано, її можна розрахувати, виходячи з концентрації розчину.
П р и к л а д. Виписати магістральний розчин хлориду кальцію (Calcii chloridum) 10% — 150 мл. Приймати по 1 ст. ложці за прийом. Розрахуйте разову дозу.
10,0 — 100 мл Х — 15 мл Х = 10 х 15 : 100 = 1,5 г.
Rp.: Sol. Calcii chloridi 10% — 150 ml
D.S. По 1 ст. ложці за прийом.
Разова доза = 1,5 г.
Офіцинальні розчини виписують тільки скороченим способом.
П р и к л а д. Виписати офіцинальний розчин карнітину хлориду (Carnitini chloridum) 2% — 100 мл. Приймати по 1 ч. ложці на прийом. Визначте разову дозу речовини.
2,0 — 100 мл Х — 5 мл Х = 2,0 х 5 : 100 = 0,1 г.
Rp.: Sol. Carnitini chloridi 2% — 100 ml 
D.S. По 1 ч ложці за прийом. 
Разова доза = 0,1 г.
Мікстура (Mixtura) — складна недозована рідка магістральна лікарська форма, до складу якої входить декілька компонентів. Мікстури можуть бути прозорі, мутні, з осадом. У мікстурах виписуються лікарські речовини, які мають неприємний смак, запах, подразнюють слизову оболонку шлунково-кишкового тракту.
Для покращення смакових властивостей використовують сиропи. Розрізняють такі різновиди:
1. Простий цукровий сироп — Sirupus saccharum.
2. Фруктово-ягідні сиропи: малиновий — Sirupus Rubi idaei; вишневий — Sirupus Cerasi; порічковий — Sirupus Ribisi.
3. Лікувальні сиропи: сироп алтейного кореня — Sirupus Althaea; сироп ревеня — Sirupus Rhei; сироп солодковий — Sirupus Glycyrrhiza.
Кількість сиропу, який додають до мікстури, становить 10% від загальної кількості мікстури.
Для зменшення подразнювальної дії до мікстур додають слиз (Mucilago) — густу, в'язку рідину, яку отримують шляхом обробки сировини, що містить слизисті речовини. Використовують слиз пшеничного крохмалю (Mucilago amylum), картопляного крохмалю (Mucilago solanum), кукурудзяного крохмалю (Mucilago maydis), алтейного кореня (Mucilago althaea). Кількість слизу, яку додають до мікстур, складає 30% від загальної кількості.
Для покращення запаху додають ароматичну воду, яку можна отримати з лікарських рослин, що містять ефірні олії. До таких рослин належать м'ята (Mentha), пелюстки рози (Rosa), плоди кропу (Foeniculum), плоди анісу (Anisum), плоди кмину (Carvum) та інші. Кількість ароматичної води, яку додають до мікстур, складає 10% від загального об'єму мікстури. Приймають мікстури всередину ложками. Готують мікстури на воді.
П р и к л а д. Виписати у мікстурі хлоралгідрат (разова доза 0,5 г) для прийому всередину по 1 ст ложці. Речовина гірка на смак, подразнює слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, має неприємний запах.
р.д. 0,5 — 15 мл 12 прийомів 6,0 — 180 мл
Rp.: Chlorali hydratis 6,0
Sirupi simplicis 18 ml (10%)
Mucilaginis amyli 54 ml (30%)
Aq. Menthae 18 ml (10%)
Aq. pur. ad 180 ml
M.f. mixtura
D.S. Приймати по 1 ст. ложці мікстури всередину.
23. Галенові лікарські форми (настої, відвари, настоянки, екстракти, емульсії) — містять суму діючих речовин, що входять до складу лікарських рослин (алкалоїди, глікозиди, флавоноїди, сапоніни, вітаміни, мікроелементи, фарбники та інші).
Настій (Infusum) — недозована рідка лікарська форма. Готують настої з ніжних частин лікарських рослин — листя (folium); трави (herba); квітів (flos). 
Для відварів служать грубі частини рослин — корінь (radix); кореневище (rhizoma); кора (cortex); плоди (fructus).
Настої і відвари — магістральні лікарські форми, які готуються в аптеці шляхом настоювання та кип'ятіння висушеної рослинної сировини.
Для виготовлення настою лікарську рослинну сировину заливають гарячою очищеною водою і доводять до кипіння, настоюють 45 хв, проціджують і доводять до необхідного об'єму очищеною водою.
Відвари (Decoctum) готують подібно до настоїв, але рослинну сировину спочатку заливають очищеною водою і кип'ятять на малому вогні 30 хв, після цього проціджують і доводять до необхідного об'єму.
Найчастіше настої і відвари готуються з розрахунку на разову дозу, якщо ж така не вказана, виходять із активності дії лікарських рослин: (у сильнодіючих рослин — 1:300, тобто з 1 г сировини готують 300 мл настою; середньої сили дії — 1:30; не сильнодіючих — 1:10).
Для настоїв і відварів прийнято виписувати рецепти тільки скороченим способом. При виписуванні цих лікарських форм необхідно розрахувати кількість лікарської сировини на визначений об'єм настою або відвару. В рецепті після написання лікарської форми (Infusum або Decoctum) вказується частина рослини, її назва, кількість рослинної сировини і загальна кількість настою або відвару. Для того, щоб виписати настій або відвар необхідно знати разову дозу сировини, кількість настою або відвару на один прийом (приймають ложками) і кількість прийомів (переважно готують на 3—4 доби з розрахунку 3—4 рази на день).
П р и к л а д. Виписати настій листя наперстянки (Digitalis), разова доза 40 мг для прийому всередину по 1 ст. ложці 4 рази на день протягом 3-х днів.
0,04 — 15 мл 12 прийомів 0,04 х 12 = 0,48; 15мл х 12 = 180 мл.
Rp.: Inf. fol. Digitalis ex 0,48 — 180 ml 
D.S. Приймати по 1 ст. Ложці 4 рази на день.
П р и к л а д. Виписати настій (1:10) квіток ромашки (Chamomilla) для полоскання горла 200 мл. 
1,0 — 10 мл Х — 200 мл Х = 1 х 200 : 10 = 20,0.
Rp.: Inf. fl. Chamomillae ex 20,0 — 200 ml
D.S. Для полоскання горла.
П р и к л а д. Виписати відвар (1:10) листя мучниці (Uva ursi), приймати по 1 ст. ложці 4 рази на день. Розрахувати разову дозу. 
1,0 — 10 мл 
Х — 180 мл Х = 18,0.
18,0 — 180 мл 
Х — 15 мл 
Разова доза: Х = 18 х 15 : 180 = 1,5.
Rp.: Dec. fol. Uvae ursi ex 18,0 — 180 ml 
D.S. Приймати по 1 ст. ложці 4 рази на день. Разова доза 1,5 г.
Настоянка (Tinctura) — офіцинальна недозована рідка лікарська форма. На відміну від настоїв, виготовляють на фармацевтичних фабриках шляхом настоювання рослинної сировини на 70% розчині спирту, 10—15 днів і дозують краплями. Застосовують всередину краплями.
Настоянки виписуються тільки скороченим способом. При виписуванні настоянки є правило: скільки крапель призначаємо, стільки ж мілілітрів і виписуємо.
П р и к л а д. Виписати настоянку валеріани (Valeriana). Приймати по 25 крапель двічі на день.
Rp. T-rae Valerianae 25 ml
D.S. Приймати по 25 крапель 2 рази на день.
Якщо до складу лікарської форми входить декілька настоянок, тоді виписують суму всіх настоянок.
П р и к л а д. Виписати настоянку конвалії (Convallaria) — 20 крапель разом із настоянкою собачої кропиви (Leonurus) — 25 крапель. Приймати по 45 крапель 2 рази на день.
Rp.: T-rae Convallariae 20 ml
T-rae Leonuri 25 ml
M.f.tinctura
D.S. Приймати по 45 крапель 2 рази на день.
Екстракт (Extractum) — концентрована спиртова витяжка з лікарських рослин. Відноситься до офіцинальних лікарських форм.
За консистенцією екстракти розрізняють: рідкі (fluidum), густі (spissum) і сухі (siccum).
Готуються рідкі екстракти подібно до настоянок. Відрізняються більшою концентрованістю.
Спосіб виписування рецептів на екстракти — тільки скорочений. При виписуванні рецепта слід пам'ятати правило, як і до настоянок: скільки крапель призначаємо на прийом, стільки ж мілілітрів виписуємо.
П р и к л а д. Виписати рідкий екстракт глоду (Crataegus) для прийому всередину по 25 крапель 2 рази на день.
Rp.: Extr. Crataegi fl. 25 ml
D.S. Приймати по 25 крапель 2 рази на день.
24. Новогаленові препарати.Емульсія (Emulsum)
 Новогаленові препарати — різновид рідких офіцинальних лікарських форм. На відміну від галенових препаратів, новогаленові не містять баластних речовин і можуть бути використані для парентерального введення.
Спосіб виписування рецептів на новогаленові препарати — тільки скорочений. Випускаються у флаконах і ампулах.
П р и к л а д. Виписати новогаленовий препарат горицвіту — адонізид (Adonisidum) 10 мл. Приймати по 10 крапель за прийом.
Rp.: Adonisidi 10 ml
D. S. Приймати по 10 крапель 2 рази на день.
Емульсія (Emulsum) — рідка недозована лікарська форма. Розрізняють емульсії олійні (oleosa) і насіннєві (seminalia).
Олійні емульсії. Для виготовлення олійної емульсії необхідно використовувати емульгатор (речовина, яка утримує олію у дисперсному стані). Емульгатором можуть бути різного роду камеді (Gummi) — засохлі смолисті речовини на стовбурах кісточкових дерев. Використовують такі види камедей: аравійська (arabicum), абрикосова (armeniaca), трагакантова (tragacantum), може бути також желатинова (Gelatoza). Емульсії переважно виготовляють в аптеках. Співвідношення емульгуючої речовини (олії) до емульгатора і води — 2 : 1 : 17 (20 : 10 : 170 = 200 мл).
Способи виписування рецептів на емульсії — повний і скорочений.
П р и к л а д. Виписати магістральну емульсію з 20 мл рицинової олії (Ol. Ricini). Приймати по 1 ст. ложці за прийом.
Повний спосіб:
Rp.: Ol. Ricini 20 ml 
Gummi arabici 10,0 
Aq. pur. ad 200 ml
M.f.emulsum
D.S. Приймати по 1 ст. ложці.
Скорочений:
Rp.: Emulsi ol. Ricini 20 ml — 200 ml
D.S. Приймати по 1 ст. ложці.
Насіннєві емульсії відрізняються від олійних тим, що при їх виготовленні не потрібно додавати емульгатор, тому що у насінні містяться речовини, які виконують роль емульгатора.
П р и к л а д. Виписати магістральну емульсію з 20 г насіння льону (Semen Lini). Приймати по 1 ст. ложці.
Повний спосіб:
Rp.: Seminis Lini 20,0 
Aq. pur. ad 200 ml 
M.f.emulsio 
D.S. Приймати по 1 ст. ложці.
Скорочений:
Rp.: Emulsi seminis Lini 20,0 — 200 ml 
D.S. Приймати по 1 ст ложці.

Новогаленові препарати. Лікарські збори (Species).Магістральні розчини для ін'єкцій 
 
Новогаленові препарати.— недозована тверда лікарська форма, що містить суміш різних лікарських рослин. Збори виписуються загальною масою, хворий сам собі готує зі збору настій або відвар.
Виписують магістральні збори розгорнутим способом.
П р и к л а д. Виписати магістральний збір, до складу якого входять: трава звіробою (Hypericum), трава золототисячника (Centaureum) по 50г, квітки арніки (Arnica) 20 г. 1 ст. ложку збору залити 200 мл окропу, настояти 45 хв. Приймати по 1 ст ложці настою 3 рази на день.
Rp.: Hb. Hyperici
hb. Centaurei aa 50,0
flores Arnicae 20,0
M.f.species
D.S. 1 ст. ложку збору залити 200 мл окропу, настояти 45 хв. Приймати по 1 ст. ложці настою 3 рази на день.
Офіцинальні збори виписуються тільки скороченим способом.
П р и к л а д. Виписати офіцинальний грудний збір (Species «Pectoralis»). По 1 cт. ложці на 200 мл окропу. Настояти 30 хв. Приймати по 50 мл всередину.
Rp.: Specierum «Pectoralis» 100,0
D.S. По 1 ст. ложці на 200 мл окропу. Настояти 30 хв. Приймати по 50 мл всередину.
Магістральні розчини для ін'єкцій — недозована рідка лікарська форма для парентерального введення (під шкіру, внутрішньом'язово, внутрішньовенно), яка готується в аптеці. Ін'єкційні розчини повинні бути стерильними.
Розчинниками для ін'єкційних розчинів служить вода для ін'єкцій (Aq. pro injectionibus), олія персикова (Oleum persicorum).
Способи виписування рецептів на магістральні ін'єкційні розчини — розгорнутий і скорочений. При розгорнутому способі рецепт починається з назви лікарської речовини, її кількості, розчинника і його об'єму. Для підшкірного і внутрішньом'язового введення об'єм розчину становить 1—5 мл, для внутрішньовенного — 5—10 мл, крапельного — більше 100 мл.
Щоб виписати рецепт на розчин для ін'єкцій необхідно знати разову дозу діючої речовини на одне введення, об'єм розчину на одну ін'єкцію і кількість введень. Кількість введень (ін'єкцій) повинна бути не меншою 5.
П р и к л а д. Виписати магістральний розчин анальгіну (Analginum) для внутрішньом'язового введення по 2 мл, разова доза 0,5 г, на 10 ін'єкцій.
0,5 — 2 мл 10 ін'єкцій 5,0 — 20 мл
Rp.: Analgini 5,0
M. Sterilisetur!
D.S. Вводити в/м по 2 мл.
Офіцинальні розчини для ін'єкцій готують на заводах. Виписують рецепти тільки коротким способом.
П р и к л а д. Виписати офіцинальний розчин хлориду натрію (Natrii chloridum) 0,9% — 500 мл для внутрішньовенного введення крапельно.
Rp.: Sol. Natrii chloridi pro injectionibus 0,9% — 500 ml
D.S. Вводити внутрішньовенно крапельно.
Якщо до складу лікарської форми входить декілька компонентів, тоді рецепт виписують таким чином:
П р и к л а д. Виписати для внутрішньовенного введення крапельно «Гемодез» («Haemodes») — 500 мл.
Rp.: «Haemodes» 500 ml
D.t.d. N 5
D.S. Вводити внутрішньовенно крапельно.


Раскрутка сайта - регистрация в каталогах PageRank Checking Icon Яндекс цитирования